Zákaznické centrum
Výběr prodejny může ovlivnit skladové zásoby vybraného zboží, jeho cenu, popřípadě i cenu dopravy.
Hlavní město Praha
Jihočeský kraj
Jihomoravský kraj
Karlovarský kraj
Kraj Vysočina
Královéhradecký kraj
Liberecký kraj
Moravskoslezský kraj
Olomoucký kraj
Pardubický kraj
Plzeňský kraj
Středočeský kraj
Ústecký kraj
Zlínský kraj
Přihlášení
0
menu

Jak na renovaci staré fasády?

zveřejněno: 5. 4. 2021
úvodní banner

Exteriérová omítka starých nezateplených objektů je často již na hranici životnosti a je třeba přistoupit k její obnově. Často se setkáváme s částečně opadanou omítkou, s mikrotrhlinami ve fasádě, popř. srůstem řas a plísní na vnějším povrchu.

ŘEŠENÍ

Jednou z možností, jak situaci řešit, je provedení provětrávané fasády. Jako obklad lze zvolit např.  alubky z modřínového dřeva nebo fasádní obklad HardiePlank na bázi vláknocementu. Pro snížení energetické náročnosti objektu lze opravu provést včetně dodatečného zateplení.

POSTUP

1. Před zahájením opravy doporučujeme provést stavebnětechnický průzkum objektu. Pokud je stav fasády způsoben statickou poruchou stavby nebo nedostatečnou ochranou stavby proti vodě, je nutné nejprve odstranit příčiny praskání nebo vlhnutí. Např. odpadávající omítka výhradně v oblasti soklu může být způsobena nesprávně provedenou hydroizolační vrstvou; aktivní statická trhlina na fasádě může být způsobena nedostatečnou hloubkou základů nebo nezachycením vodorovné síly krovu.

2. Prvním krokem montáže je odstranění nesoudržných částí omítkového systému. Dále je třeba demontovat navazující konstrukce, jako jsou okapové svody, hromosvod, venkovní parapety apod.

3. V případě požadavku na zateplení obvodové stěny doporučujeme zvolit skladbu TI.4003A nebo TI.4007B. Montáž roštu, tepelné izolace a doplňkové hydroizolační vrstvy proběhne v souladu s pokyny u daných skladeb.

4. Následně se provede montáž svislého roštu z KVH latí 40/60. Rošt musí být namontován již v požadované výsledné rovinnosti. Doporučené produkty naleznete ve skladbě TI.4003A nebo TI.4007B.

renovace fasády

  

a) Fasádní obklad z modřínových palubek

5a) Dřevo nesmí být v kontaktu se zemí. Je vhodné osadit jej 300 mm nad terén a zajistit tak ochranu před odstřikující vodou a sněhem. Maximální vzdálenost mezi latěmi je 30násobek tloušťky palubky. Rošt doporučujeme namontovat tak, aby maximální délka volného okraje palubky (v rozích, u oken apod.) byla 100 mm. Omezí se tím kroucení finálního obkladu.

6a) Na latě se zdola osadí ochranný pás proti ptákům. Pás umožňuje přívod vzduchu do vzduchové dutiny a zabraňuje vletu ptactva. Namontují se parapety a další související klempířské konstrukce.

7a) Přistoupí se k montáži palubek. Kotví se nerezovými vruty RAPI-TEC FASAD průměru 5 mm, každá palubka 2 vruty. Krajní vruty doporučujeme předvrtávat, omezí se tím náchylnost k tvorbě trhlin v okolí vrutu. Tloušťku palubek doporučujeme min. 19 mm, např. SECA 20×146 mm klasik sibiřský modřín.

8a) V detailech se osadí krycí dřevěné lišty. Namontují se související vnější konstrukce – svody, hromosvod apod.

9a) Fasádu je možno ponechat neošetřenou nebo zvolit vhodný nátěr. Případný nátěr se provádí před osazením krycích lišt. Doporučujeme použít REMMERS HK LAZUR nebo OSMO ochrannou olejovou lazuru. Není vhodné použít bezbarvé nátěry, které nezajišťují ochranu dřeva před účinky UV záření.

 

b) Fasádní obklad HardiePlank na bázi vláknocementu

5b) Dřevěný rošt je vhodné osadit min. 160 mm nad terén a zajistit tak ochranu před odstřikující vodou a sněhem. Maximální vzdálenost mezi latěmi je 600 mm. Rošt doporučujeme namontovat tak, aby maximální délka volného okraje obkladu (v rozích, u oken apod.) byla 100 mm. Omezí se tím kroucení finálního obkladu.

6b) Na latě se připevní systémové kovové profily, např. rohové, soklové a ventilační prvky apod. Tím jsou vyřešeny návaznosti v detailech, přívod vzduchu do dutiny a odvod vlhkosti. Namontují se také parapety a další související klempířské konstrukce.

7b) Přistoupí se k montáži samotného obkladu. HardiePlank lze formátovat pomocí okružní pily s diamantovým kotoučem nebo ruční řezačkou. Řezné hrany se před montáží opatřují nátěrem ColorPlus. Obklad se kotví pomocí nerezových hřebíků. Podélné spoje obkladu se podkládají EPDM páskou.

8b) Namontují se související vnější konstrukce – svody, hromosvod apod. Podrobné montážní pokyny jsou k dispozici v Návodu ke zpracování HadiePlank.