Zákaznické centrum
Výběr prodejny může ovlivnit skladové zásoby vybraného zboží, jeho cenu, popřípadě i cenu dopravy.
Hlavní město Praha
Jihočeský kraj
Jihomoravský kraj
Karlovarský kraj
Kraj Vysočina
Královéhradecký kraj
Liberecký kraj
Moravskoslezský kraj
Olomoucký kraj
Pardubický kraj
Plzeňský kraj
Středočeský kraj
Ústecký kraj
Zlínský kraj
Přihlášení
0
menu

DEKMATIC – robotická výstavba budoucnosti

zveřejněno: 15. 11. 2021

Technici Atelieru DEK ve spolupráci s kolegy z katedry technologie staveb ČVUT v Praze na počátku září 2021 úspěšně završili první fázi vývoje nové technologie výstavby svislých konstrukcí hrubé stavby DEKMATIC. Cílem technologie je konstruovat stěny přímo v místě staveb automaticky s využitím průmyslových robotů.

Autonomní technologie DEKMATIC je světově unikátní v tom, že umožňuje robotické zdění i 3D tisk při pouhé výměně koncového zařízení na robotovi. Program pro robota v obou případech z 3D CAD modelu automaticky vytváří speciálně vyvinutý konvertor, který je také schopen simulovat celý proces a poskytnout tak data o rychlosti a spotřebě surovin.

dekmatic

Výhled do budoucna

Robot pracuje 3 až 4krát rychleji než člověk, má tedy potenciál nejen ušetřit náklady za řemeslnou práci, ale také výrazně urychlit a zkvalitnit stavební proces.

Pilotní projekt potvrdil možnosti využití robotizace při výstavbě, pochopitelně se však zatím nejedná o komerčně využitelný produkt. Pro uplatnění na trhu bude třeba se v další etapě vývoje zaměřit na další technické výzvy. Těmi zásadními jsou u 3D tisku zlevnění suché směsi a ověření nízko či zcela bezcementových směsí, u robotického zdění pak nezanedbatelné rozměrové odchylky standardních pálených cihel.

Na projektu spolupracovali:

DEKMATIC
Logo Epsilon