Den před státními svátky, tedy 30. 4. a 7. 5., budou mít prodejny Stavebniny DEK otevřeno o hodinu déle.
Zákaznické centrum
Výběr prodejny může ovlivnit skladové zásoby vybraného zboží, jeho cenu, popřípadě i cenu dopravy.
Hlavní město Praha
Jihočeský kraj
Jihomoravský kraj
Karlovarský kraj
Kraj Vysočina
Královéhradecký kraj
Liberecký kraj
Moravskoslezský kraj
Olomoucký kraj
Pardubický kraj
Plzeňský kraj
Středočeský kraj
Ústecký kraj
Zlínský kraj
Přihlášení
0
menu

Dopřejte své terase jarní péči

zveřejněno: 25. 3. 2024
banner

V teplých dnech trávíme mnohem více času na zahradách a terasách. Dřevěná terasa se stává doslova naším dalším pokojem – odpočíváme tu s rodinou i přáteli a užíváme si jedinečného propojení interiéru domu se zahradou.

Dřevěné podlahy teras jsou ovšem v průběhu roku vystaveny velké zátěži, zejména působení klimatických jevů (déšť, vítr, mráz i UV záření), a pokud se o ně dobře nestaráme, rychle přijdou o svou krásu a lesk. Řešením mohou být ochranné oživovací nátěry, které prodlouží životnost dřeva i o několik desítek let. Níže vám poradíme, jak se o dřevěnou terasu správně starat, aby vám dělala radost co možná nejdéle.

Věnujme velkou pozornost výběru správného druhu ochranného nátěru

Dřevěné konstrukce lze chránit před působením klimatických vlivů velkým množstvím materiálově velmi odlišných ochranných nátěrů – tenkovrstvýmisilnovrstvými lazurami, emaily, oleji apod. K ošetření dřevěných podlah teras jsou nejvhodnější přírodní olejové emulze, které pronikají hluboko do struktury dřeva, jsou hydrofobní ale zároveň prodyšné, neolupují se a nepraskají. Tyto přípravky oživují přirozený vzhled dřeva a běžně je lze sehnat jak v bezbarvé variantě, tak i s tónováním barevnými pigmenty.

Příprava podkladu je základem kvalitní aplikace ochranných nátěrů

Ať už se rozhodneme pro jakýkoliv ochranný nátěr, je velmi důležité věnovat patřičnou péči přípravě podkladu. Pro aplikaci olejových emulzí platí, že podklad musí být zbroušený po letech jemným smirkovým papírem (hrubost 120 až 150), suchý, čistý bez zbytků prachu. Výrony pryskyřic musí být odstraněny vymytím vhodnými rozpouštědly (např. nitroředidlem). Staré nánosy lazurovacích laků, emailů apod. musí být zcela odstraněny. Při pravidelné opakované aplikaci shodné olejové emulze lze vynechat broušení a podklad pouze důkladně omýt (nejlépe tlakovou vodou) a nechat vyschnout. Olejové emulze nejsou vhodné k úpravě plísněmi a houbami napadeného dřeva.

banner 2

Co dělat se zašedlým povrchem neošetřeného dřeva

Pokud nebyl dřevěný povrch terasy v minulosti ošetřen ochranným nátěrem a došlo k jeho zešednutí, lze jej očistit a oživit pomocí speciálně vyvinutých přípravků na bázi kyseliny šťavelové, např. Lignofix ODŠEĎOVAČ DŘEVA. Tyto přípravky zpravidla nelze použít k odstraňování zašedlého vzhledu dřevěných povrchů, které jsou lakované nebo povrchově upravené lazurou či emailem – veškeré staré nátěry je nezbytné před aplikací odšeďovačů zcela obrousit. Před aplikací olejových emulzí na dřevěné povrchy ošetřené odšeďovači je nutné nechat materiál důkladně vyschnout (cca 2 dny).

Jak aplikovat ochranné olejové emulze

Olejová emulze (např. Lignofix TERASOVÝ OLEJ) se na připravený podklad, jehož vlhkost by neměla přesahovat 20 %, aplikuje štětcem rovnoměrně ve směru vláken dřeva a je ji nutné důkladně vetřít do povrchu prken. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat čelním a řezným plochám jednotlivých prken. Pro běžné použití postačí aplikace v 1 vrstvě, pokud se povrch jeví jako nenasycený, nátěr se zopakuje po proschnutí 1. vrstvy (cca 12 až 24 hodin). Silnější vrstva nátěru má vliv na různou dobu zasychání a tvorbu fleků. Při aplikaci oleje a až do jeho úplného vyschnutí je nezbytné zabránit pokropení dřeva vodou (déšť, rosa apod.), aby se nevytvořily nevzhledné fleky. Natírané plochy je také při aplikaci přípravku nutné chránit před přímým slunečním svitem.

Jak často obnovovat ochranný olejový nátěr

Revitalizaci nátěru se doporučuje provádět zpravidla jednou ročně, častěji u více zatěžovaných povrchů. Začnou-li se v dřevěných prvcích tvořit výsušné trhliny, je vhodné provést okamžitou obnovu nátěru. Údržbu terasy bychom měli dělat vždy, když dojde k degradaci předchozího terasového oleje. Pozná se to snadno tak, že se na povrchu terasy přestanou tvořit kapky vody a místo toho se voda vsakuje do dřeva.