Zákaznické centrum
Výběr prodejny může ovlivnit skladové zásoby vybraného zboží, jeho cenu, popřípadě i cenu dopravy.
Hlavní město Praha
Jihočeský kraj
Jihomoravský kraj
Karlovarský kraj
Kraj Vysočina
Královéhradecký kraj
Liberecký kraj
Moravskoslezský kraj
Olomoucký kraj
Pardubický kraj
Plzeňský kraj
Středočeský kraj
Ústecký kraj
Zlínský kraj
Přihlášení
0
menu

Obnova povrchu dřeva opatřeného starými nátěry

zveřejněno: 22. 9. 2023
úvodní banner

Povrchy dřevěných konstrukcí umístěných v exteriéru vyžadují v důsledku povětrnostních vlivů a UV záření pravidelnou údržbu např. pomocí nátěrů.

Silně degradované nátěry, kde je podezření, že došlo i k napadení dřeva, je nutné důkladně mechanicky odstranit, a to včetně narušeného dřeva. Pokud není dřevěná konstrukce poškozena, je možné k jejich odstranění použít variantně přípravek na odstraňování nátěrů, např. Lignofix Odstraňovač. Po odstranění zdegradovaných povrchových vrstev dřeva se provedou vrstvy nového ochranného nátěru. Níže uvedeným způsobem je možné ošetřit veškeré povětrnostním podmínkám vystavené konstrukce v exteriéru, na kterých dlouhodobě nebude stát voda.

banner

Postup obnovy nátěru dřevěné konstrukce

1.

Pokud původní nátěr ztratil pouze odstín nebo neošetřená dřevěná konstrukce jen lehce zešedivěla, provede se jen obnovovací vrstva nátěru. Povrch se předem zdrsní smirkovým papírem s gramáží 100–120 g. Renovační nátěr se provádí plochým štětcem ve směru vláken na čistý podklad.

2.

Pokud je starý nátěr poškozený (je rozpraskaný, nesoudržný s podkladem apod.), na povrch dřeva se nanese odstraňovač nátěrů Lignofix Odstraňovač. Tato technologie je zvlášť vhodná pro povrchy, kde by při mechanickém odstraňování došlo např. ke změně vzhledu povrchu nebo by nedošlo k požadovanému odstranění nátěrů např. z drážek dřevěné konstrukce. Aplikace odstraňovače nátěrů se provede štětcem nebo kartáčem. Odstraňovač nátěrů musí působit min. 30 minut. Během této přestávky je nutné zajistit, aby ošetřená plocha byla stále vlhká pomocí ručního rozprašovače vody. Pokud se jedná o obnovu povrchů o velké ploše, je vhodné ji rozdělit na menší části. Plochy ošetřené odstraňovačem i plochy, ze kterých se nátěr odstraňoval mechanicky, se před prováděním nových nátěrů důkladně umyjí tlakovou vodou. Případné výrony pryskyřice se musí odstranit vymytím vhodnými rozpouštědly (např. nitroředidlem).

3.

Na připravenou dřevěnou konstrukci podle bodu 2 se provede nátěr tenkovrstvou olejovou lazurou Dekfinish 3v1. Vlhkost natíraného dřeva musí být ustálená a nemá překračovat 12 %. Nátěr se provádí vždy nejméně ve třech vrstvách plochým štětcem. Olejová lazura obsahuje biocidní složku. Nátěr zajišťuje dlouhodobý preventivní účinek proti dřevokazným a dřevozbarvujícím houbám a plísním. Pokud má být dřevěná konstrukce chráněna i proti hmyzu (červotoč, tesařík), je nutné konstrukci před provedením olejové lazury natřít přípravkem Lignofix–E. Při aplikaci tohoto preventivního nátěru se postupuje podle podkladů výrobce.

4.

Příčně řezané hrany dřevěné konstrukce doporučujeme ošetřit gelovým nátěrem.V závislosti na savosti podkladu se provádí 2–3 vrstvy nátěru. Aplikace se provádí akrylovým plochým štětcem nebo válečkem z mikrovlákna.