Zákaznické centrum
Výběr prodejny může ovlivnit skladové zásoby vybraného zboží, jeho cenu, popřípadě i cenu dopravy.
Hlavní město Praha
Jihočeský kraj
Jihomoravský kraj
Karlovarský kraj
Kraj Vysočina
Královéhradecký kraj
Liberecký kraj
Moravskoslezský kraj
Olomoucký kraj
Pardubický kraj
Plzeňský kraj
Středočeský kraj
Ústecký kraj
Zlínský kraj
Přihlášení
0
menu

Jak ošetřit dřevěné podlahy, obložení stěn nebo třeba nábytek?

zveřejněno: 23. 1. 2023
dřevo 1

Nátěry a lazury na dřevo

OBKLADY

Dřevěné obložení stěn a stropů, nosníky atd. lze ošetřit pomocí lazur, vosků či olejových lazur:

 • Dekorativní lazura – Tenkovrstvá, rozpouštědlová, barevná lazura. Obsahuje přírodní oleje, které zanechávají viditelnou strukturu dřeva.
 • Dekorační vosk – Kombinuje výhodu olejů a vosků. Odpuzuje vodu a nečistoty a je příjemný na dotyk. Splňuje atest na dětské hračky DIN 53160.
 • Olejová bezbarvá lazura – Bezbarvá lazura nebo olej s ochranou proti UV záření. Omezuje proces žloutnutí dřeva. Nátěry nepraskají, neloupou se a snadno se obnovují.

PODLAHY

Dřevěné podlahy v interiéru lze ošetřit nátěry na bázi tvrdých vosků či laků. Podlahy ošetřené nátěry jsou plně zatížitelné obvykle až po 7 dnech.

 • Tvrdý voskový olej – Vytváří na dřevu velmi tenký film, který umožňuje dřevu „dýchat“ (odvádět vlhkost). Takto ošetřené podlahy nemají takovou odolnost proti oděru jako podlahy ošetřené lakem. Umožňující dílčí opravy v ploše bez znatelných přechodů mezi původním a novým nátěrem.
 • Vodou ředitelný lak – Vytváří silnou odolnou vrstvu proti oděru a chemickým vlivům.

NÁBYTEK

Nátěry interiérového nábytku, jeho nenamáhaných ploch a samotné pracovní dřevěné desky, na kterou je kladen větší požadavek na odolnost proti tekutinám.

 • Nátěr s kombinací oleje a vosku – Nátěr speciálně vyvinutý k úpravě povrchu linky i pracovní kuchyňské desky ze dřeva. Nátěr je certifikovaný pro styk s potravinami.
 • Dekorační vosk – Kombinuje výhody olejů a vosků. Odpuzuje vodu a nečistoty a je příjemný na dotyk. Splňuje atest na dětské hračky dle DIN 53160.
 • Vodou ředitelný lak – Vytváří silnou odolnou vrstvu proti oděru a chemickým vlivům.

TERASY, ZAHRADNÍ NÁBYTEK

Venkovní dřevěné terasy či zahradní nábytek doporučujeme ošetřovat a natírat produkty na bázi olejů. Před začátkem každé sezóny je vhodné zkontrolovat kvalitu nátěrů, jejíž snížení se projevuje shlukováním malých kapiček vody ve větší. V případě, kdy se voda začne vsakovat do dřeva, je nutné nátěr obnovit.

 • Nátěr pro měkké dřeviny – Venkovní terasy a zahradní nábytek z měkkého dřeva se musí chránit biocidním nátěrem před hnilobou a zamodráním. Dřevo se po biocidním nátěru ošetřuje vhodným olejem.
 • Nátěr pro exotické dřeviny – Venkovní terasy a zahradní nábytek z exotického dřeva se ošetřují pouze vhodným olejem. První nátěr exotické dřeviny se má obvykle provádět po 2 až 3 měsících od položení, kdy dojde k přirozenému úbytku olejnatých látek z povrchu dřeva.

FASÁDY, PLOTY

Dřevěné fasády či ploty lze opatřit mnoha různými typy nátěrů. Nejjednodušší nátěry na obnovu jsou tenkovrstvé olejové lazury v různých odstínech. Moderní jsou také bezbarvé olejové lazury s UV ochranou omezující proces šednutí dřeva.

 • Nátěr s požadavkem na biocidní ochranu – Lze použít lazuru již obsahující biocidní látky nebo samostatný biocidní nátěr a lazuru bez biocidních látek. Tenkovrstvá olejová lazura zachovává viditelnou strukturu dřeva. Nepraská, neodlupuje se, má velmi snadnou renovaci a nechává dřevo přirozeně regulovat svou vlhkost. Lazury se vyrábějí v mnoha rozličných odstínech.
 • Krycí nátěry – Doporučujeme používat na bázi rostlinných olejů a vosků. Nátěr potlačuje viditelnou strukturu dřeva. Krycí nátěry na bázi olejů a vosků oproti běžným vodou ředitelným nátěrům nepraskají a neodlupují se.
 • Bezbarvé lazury – Bezbarvá lazura nebo olej s ochranou proti UV záření. Omezují proces šednutí dřeva. Životnost bezbarvých lazur je řádově nižší než u nátěrů s pigmenty. V případě požadavku je vhodné použít vhodnou biocidní ochranu.
dřevo 2

VÝPLNĚ OTVORŮ

Dřevěná okna, dveře a všechny objemově stálé dřevěné prvky lze ošetřit pomocí silnovrstvých lazur nebo olejových krycích barev, které na povrchu dřeva vytvářejí odolnou vrstvu. V interiéru nepoužívejte biocidní nátěry.

 • Lazury s viditelnou strukturou dřeva – Venkovní neošetřené dřevo je doporučeno nejprve ošetřit tenkovrstvou lazurou s biocidy a poté opatřit dvojnásobným nátěrem tixotropní silnovrstvé lazury.
 • Krycí emailový nátěr – Venkovní neošetřené dřevo je doporučeno nejprve ošetřit tenkovrstvou lazurou s biocidy a poté opatřit trojnásobným nátěrem vodou ředitelným krycím lakem na bázi polyuretanu.

Na našem E-shopu