Den před státními svátky, tedy 30. 4. a 7. 5., budou mít prodejny Stavebniny DEK otevřeno o hodinu déle.
Zákaznické centrum
Výběr prodejny může ovlivnit skladové zásoby vybraného zboží, jeho cenu, popřípadě i cenu dopravy.
Hlavní město Praha
Jihočeský kraj
Jihomoravský kraj
Karlovarský kraj
Kraj Vysočina
Královéhradecký kraj
Liberecký kraj
Moravskoslezský kraj
Olomoucký kraj
Pardubický kraj
Plzeňský kraj
Středočeský kraj
Ústecký kraj
Zlínský kraj
Přihlášení
0
menu

Broušení podlah? Sáhněte po správné brusce

Ukončeno
uvodni banner

Mnozí z nás už někdy museli sáhnout po brusce na podlahy nebo alespoň přemýšleli nad tím, na základě jakých parametrů by vhodnou brusku vybírali. Specialisté z půjčovny Stavebnin DEK pro vás připravili pár obecných praktických rad, které vám pomohou se v této problematice lépe zorientovat.

Kdy jsou podlahové brusky potřeba?

Brusku využijete prakticky na každé stavbě. Před pokládáním finálních nášlapných vrstev je nutné nejdříve nosné a roznášecí vrstvy připravit. Tento proces obnáší vyrovnání (odstranění lokálních případně plošných nerovností), odstranění nesoudržného šlemu na povrchu anhydritových vrstev nebo také otevření pórovité struktury betonu. Vše probíhá před aplikací dalších materiálů, a to z důvodu dobré adheze k podkladu. S broušením se tak nejčastěji setkáme v novostavbách, kde jsou v konstrukcích podlah použity betonové nebo anhydritové potěry.

Obdobná situace může nastat i u rekonstrukcí, kde jsou odstraňovány původní vrstvy podlah a obnažené povrchy je nutné srovnat nebo připravit před aplikací nových vrstev podlahy. Může jít opět o beton, ale také o zbytky cementových či syntetických lepidel.

Broušení nebo frézování?

Jedná se o dva různé způsoby opracování povrchů. Broušení se používá v případě, kdy je potřeba odstranit menší tloušťku materiálu. Frézování naopak odstraní větší tloušťku materiálu v jednom kroku. Používá se tudíž tam, kde je potřeba vyrovnat větší nerovnosti nebo plošně odstranit určitou tloušťku skladby (až 10 mm v jednom kroku). Frézované povrchy jsou specifické svými drážkami, které fréza vytváří. Výsledný povrch tedy není hladký a obvykle se v dalším kroku přebrušuje.

V případě broušení menších nebo špatně přístupných a svislých ploch využijeme malé ruční brusky, pro větší plochy pak brusky podlahové.

Jednokotoučové podlahové brusky, u kterých se točí jeden kotouč kolem osy, jsou vhodné pro rychlé zbroušení materiálu. Nabízíme je v pracovní šířce 270 a 400 mm. Větší planetové brusky pak využijeme pro jemnější broušení a pro efektivní srovnávání nerovností. Tyto brusky pracují se třemi kotouči, které se točí stejným směrem (každý kotouč zvlášť). Na okrajích místností je vhodné použít menší krajovou brusku o průměru 270 mm, zatímco na místa, kde nás nelimituje prostor, využijeme robustní planetové brusky s průměrem 450 mm nebo 510 mm.

Ve všech případech je pro správnou funkci brusek a fréz nezbytné zvolit správné jištění stroje a vhodný prodlužovací kabel. Minimální průřez elektrického kabelu je 3× 2,5 mm². V případě, že stavba nedisponuje elektrickou přípojkou, je možné využít elektrocentrálu.

K čemu slouží diamantové segmenty?

Diamantové segmenty jsou pracovní nástroje podlahových brusek zajišťující samotný kontakt s broušenou plochou. Jejich výběr je tedy pro broušení zásadní. Jednotlivé segmenty mají rozdílnou účinnost a funkci a jsou určeny na daný typ materiálu. Kromě docílení řádného a rychlého zbroušení, vám vhodný výběr segmentu zajistí jeho optimální opotřebení (prací se obrušuje).

Základní segmenty lze použít na beton či anhydrit, cementová lepidla, apod. Existují i speciální segmenty, tzv. T-rexy, kterými lze odstranit i problematické vrstvy jako jsou polyuretanové a epoxidové stěrky, barva, lak či pružná lepidla.

Broušení dřevěných podlah

Velmi poptávané je také broušení dřevěných podlah, především těch, které vyžadují renovaci. Může se jednat o podlahová prkna, desky nebo parkety. Z těch je často nutné odstranit staré vrstvy barev a laků. Půjčovna Stavebnin DEK může pro tyto účely nabídnout kotoučovou brusku s brusnými kotouči různých hrubostí určenými právě na dřevo. Bruska je ideální pro broušení dřeva před lakováním. Díky brusce lze i u staré dřevěné podlahy dosáhnout nového vzhledu.

K čemu slouží vysavače a separátory?

Ke kompletní brusné sestavě patří i vysavače separátory (tzv. odlučovače prachu). Vhodným a správným užitím těchto profesionálních nástrojů zamezíte silné prašnosti, šetříte diamantové segmenty a zajišťujete řádný odtah zbroušeného materiálu z místa broušení. Velmi výkonným pomocníkem je dvoumotorový vysavač. Tento vysavač využívá Longopac systém pro sběr prachu, je vybaven filtrem HEPA 13 a antistatickou hadicí. Zbroušený materiál putuje do speciálního plastového odpadního pytle a je držen mimo pracovní prostor..

Broušení podlah už nemusí být složitou výzvou – brusky, vysavače i separátory jsou uživatelsky velmi jednoduché. Půjčovna Stavebnin DEK nabízí širokou škálu podlahových brusek i všech doplňků a s jejich výběrem vám vždy ochotně pomůže náš personál.

Nakupujte výhodně

Bruska podlahová průměr 270 mm
Bruska podlahová průměr 270 mm
968,00
 Kč
cena za den s DPH
Bruska podlahová průměr 400 mm
Bruska podlahová průměr 400 mm
1197,90
 Kč
cena za den s DPH
Vysavač průmyslový 100–120 l/s
Vysavač průmyslový 100–120 l/s
907,50
 Kč
cena za den s DPH
Separátor prachu
Separátor prachu
459,80
 Kč
cena za den s DPH