Zákaznické centrum
Výběr prodejny může ovlivnit skladové zásoby vybraného zboží, jeho cenu, popřípadě i cenu dopravy.
Hlavní město Praha
Jihočeský kraj
Jihomoravský kraj
Karlovarský kraj
Kraj Vysočina
Královéhradecký kraj
Liberecký kraj
Moravskoslezský kraj
Olomoucký kraj
Pardubický kraj
Plzeňský kraj
Středočeský kraj
Ústecký kraj
Zlínský kraj
Přihlášení
0
menu

Jak správně rozmístit elektrická zařízení kolem umyvadla?

zveřejněno: 11. 1. 2022
koupelna

Co je to umývací prostor?

Vymezený prostor šířkou a hloubkou umyvadla nebo dřezu do výšky 2,5 m nebo ke stropu, kde jsou kladeny konkrétní požadavky na elektrická zařízení normou ČSN 33 2130 ed. 3.

Požadavky na elektrická zařízená v umývacím prostoru

Svítidla

Svítidla v umývacím prostoru se umísťují alespoň do výšky 1 800 mm nebo výše nad definitivní podlahou. Tato svítidla musí být z trvanlivého izolantu. Pokud je umístěno níže, musí být chráněno před mechanickým poškozením (např. nárazuvzdorným krytem) a zároveň být v provedení krytí alespoň IP X1.

Svítidlo nesmí být nikdy umístěno níže než 400 mm nad horním okrajem umývadla nebo dřezu.

Vypínače a zásuvky

Vypínače a zásuvky ve výšce alespoň 1 200 mm nad definitivní podlahou mohou být umísťovány svým nejbližším okrajem s hranou umývacího prostoru. Níže umístěné vypínače a zásuvky musí být umístěny alespoň 200 mm od hrany umývacího prostoru svým nejbližším okrajem.

Výjimky

Svítidlo, vypínač nebo zásuvka mohou být umístěny do umývacího prostoru jako součást zrcadla nebo skříňky v případě, že výrobcem jsou výslovně určeny pro montáž do umývacího prostoru a bylo pro ně vydáno odpovídající EU Prohlášení o shodě. Elektrická zařízení výrobcem přímo určená pro instalaci do umývacího prostoru (např. elektrické ohřívače vody).

Krytí elektrických zařízení musí vždy zároveň odpovídat určeným vnějším vlivům místnosti, ve které se umývací prostor nachází.

umístění umyvadlo