Zákaznické centrum
Výběr prodejny může ovlivnit skladové zásoby vybraného zboží, jeho cenu, popřípadě i cenu dopravy.
Hlavní město Praha
Jihočeský kraj
Jihomoravský kraj
Karlovarský kraj
Kraj Vysočina
Královéhradecký kraj
Liberecký kraj
Moravskoslezský kraj
Olomoucký kraj
Pardubický kraj
Plzeňský kraj
Středočeský kraj
Ústecký kraj
Zlínský kraj
Přihlášení
0
menu

Bydlet zdravě dnes může každý

zveřejněno: 3. 5. 2021

Ve svých domovech trávíme mnoho času a ne vždy dýcháme kvalitní vzduch bez alergenů, VOC (těkavých) látek a jiných nečistot. VOC látky se do ovzduší dostávají zejména používáním barev a rozpouštědel, výrobou a zpracováním chemických produktů a spalováním pohonných hmot.

první banner

Jedná se o organické emise z produktů, které každý den používáme jako čisticí prostředky, leštidla, make-up, automobilové kapaliny nebo pesticidy. Také tisk a dokonce i nábytek mohou tyto látky uvolňovat. Některé mají zřetelný zápach, jiné jsou zcela bez zápachu, všechny ale mohou způsobovat respirační potíže, alergie a ovlivňovat naši imunitu. Uvnitř budov pak kvalita vzduchu často bývá dokonce horší než venku kvůli menší výměně vzduchu. 

Zvláště u starších staveb bývají výrazným alergenem také plísně tvořící se na površích, které jsou z nějakého důvodu vlhké. Často příčinu představují málo tepelně izolované stavební konstrukce, které v zimě prochladnou, a tak na nich kondenzuje voda. Přitom stačí udělat jen málo proto, abychom naše životní podmínky radikálně změnili.

Pokud stavíte nebo rekonstruujete, můžete kvalitu svého bydlení ovlivnit použitím vhodných stavebních materiálů. Z oboru konstrukcí tzv. suché výstavby se v interiérech skvěle hodí například speciální sádrokartonové desky, které pomáhají odstraňovat škodlivé látky ze vzduchu.

V případě, že vás trápí plísně v interiéru a není šance na okamžitou změnu zateplení konstrukcí, nabízí se použití speciálních nátěrů. V současnosti se jako jedno z nejefektivnějších řešení nabízí použití nátěrových hmot uplatňujících princip fotokatalytické nanotechnologie, která k čištění vzduchu a okolního prostředí využívá působení ultrafialového spektra světla a krystalů oxidu titaničitého. Nátěry na této bázi fungují jako čističky vzduchu a použít se přitom dají v interiéru i na fasádách.

Tyto nátěry obsahují nano krystaly, které absorbují energii UV záření a urychlují reakci mezi kyslíkem a škodlivými mikroby nebo spóry přítomnými ve vzduchu. Ty se spolu s dalšími organickými částicemi rozkládají na neškodné prvky. Tato schopnost se u speciálně ošetřeného povrchu v podstatě nevyčerpává, protože oxid titaničitý se na reakci podílí jen jako katalyzátor a nespotřebovává se.

 Fotokatalytické nátěry dokáží z ovzduší odstraňovat i oxidy dusíku a další nebezpečné látky, které vznikají při spalování. Při použití na fasádách domů tak přispívají ke zlepšování ovzduší ve městech. Aplikace těchto nátěrů probíhá podobně jako u běžných barev, po nanesení tří vrstev se nano povlak aktivuje přirozeným světlem.

jmenovka

Akční produkty


Nechte si poradit našimi odborníky

Chytání dešťové vody do podzemní nádrže zabrání nejen přetížení čistíren odpadních vod, ale odlehčí i vašemu rozpočtu... Číst více
Oldřich Pavlík
produkt manažer pro systémy rozvodů
Manipulace představuje na stavbě jednu z nejdražších položek. Pokud si ji usnadníme pomocí strojů a nářadí, práce bude... Číst více
Rudolf Kreidl
produkt manažer pro manipulační techniku