Zákaznické centrum
Výběr prodejny může ovlivnit skladové zásoby vybraného zboží, jeho cenu, popřípadě i cenu dopravy.
Hlavní město Praha
Jihočeský kraj
Jihomoravský kraj
Karlovarský kraj
Kraj Vysočina
Královéhradecký kraj
Liberecký kraj
Moravskoslezský kraj
Olomoucký kraj
Pardubický kraj
Plzeňský kraj
Středočeský kraj
Ústecký kraj
Zlínský kraj
Přihlášení
0
menu

Nová podlaha se neobejde bez samonivelační stěrky

zveřejněno: 8. 2. 2021

Chystáte se na novou podlahu? Rovný podklad vám ušetří mnoho starostí.

Asi každý z nás chce, aby mu položená podlaha vydržela co nejdéle. Nevíte jak na to? Vezměte si na pomoc samonivelační stěrku. Ta se hodí zejména jako řešení do interiéru a nabízí jednoduché řešení, jak vyrovnat drobné nerovnosti a prohlubně před pokládkou koberců, plovoucích podlah i dlažby.

Ať už se chystáte na realizaci podlahy v novém domě nebo rekonstruujete, pro ideální výsledek se vyplatí věnovat patřičnou pozornost podkladu, na který budete novou krytinu pokládat. Aby nedocházelo k ničení povrchu nebo nechtěnému viklání u plovoucí podlahy, potřebujete soudržný rovný podklad bez nečistot a mechanického poškození.

Pro každý povrch se používá jiný typ stěrky, proto věnujte pozornost jejímu výběru. Pro dlažbu nebo plovoucí podlahu se nejlépe hodí cementový typ, zatímco pro vinyl nebo koberec zvolte sádrovou variantu. Ta sice vyjde o něco dráž, ale výsledný povrch je téměř dokonalý. Do garáží a vysoce namáhaných prostor raději sáhněte po vysoko pevnostních epoxidových podlahách, protože ty odolají mechanickému poškození a snesou velké zatížení.

Pro úspěšnou aplikaci samonivelační stěrky musíte nejprve zkontrolovat stav původního povrchu, který potřebujete vyrovnat. Po odstranění staré krytiny pravděpodobně narazíte na starou betonovou vrstvu. Ta by měla být před aplikací nových vrstev bez viditelných problémů, tedy bez hlubokých trhlin, velkých prohlubní a drolících se částí.

I velmi poškozený beton se dá opravit tzv. sešitím, kdy se povrch prořeže úhlovou bruskou a zadrátuje. V takovém případě si ale raději pozvěte na pomoc odborníka, protože tato oprava vyžaduje velkou zručnost, a navíc se může stát, že vám doporučí starý beton odstranit úplně.

Pokud povrch nemá velké trhliny a prohlubně, můžete se zaměřit na drobnější nedostatky. Vše pečlivě vysajte, vyčistěte a zbavte prašných částic. V ideálním případě na povrchu uvidíte jen malé škrábance a beton bude na první pohled i na omak pevný. Na tyto drobné nerovnosti nejprve použijte vhodnou penetraci, která povrchovou vrstvu stmelí a zabrání jejímu dalšímu sprašování.

samonivelacni_sterka

Došli jste až sem? Pokud ano, máte vše připravené pro aplikaci samonivelační stěrky. Jejím úkolem je vyrovnat malé prohlubně a nerovnosti, které nejsou na první pohled viditelné, ale znatelně by ovlivnily funkčnost nové podlahy. Abyste nerovnosti našli, není nic jednoduššího než použít dlouhou vodováhu. Ta vám ukáže, kde se nacházejí lavory a prohlubně, které je potřeba vyrovnat. Většinu samonivelačních stěrek můžete vylít ve výšce od 3 do 20 mm. Počítejte s tím, že musíte vyplnit nejen prostor prohlubně, ale následně vytvořit ještě minimálně 3 mm vrstvu, která souvisle pokryje celou podlahu. Pokud tedy máte 5 mm prohlubeň, počítejte, že v tomto místě budete potřebovat minimálně 8 mm samonivelační stěrky a na zbytku podlahy minimálně 3mm* vrstvu.

Před samotnou realizací podle naměřených prohlubní odhadněte, kolik stěrky budete potřebovat. Doporučuje se raději koupit o jedno až dvě balení navíc, protože navázat na již hotovou vrstvu samonivelační stěrky představuje oříšek i pro zkušeného odborníka. Dále budete potřebovat míchadlo, hladítko, provzdušňovací válec a mirelonové pásky na dilataci kolem stěn. V půjčovně si můžete půjčit také podlahářské nivelační podrážky pro bezpečný pohyb při aplikaci samonivelační stěrky.

Máte vše připraveno? Stěrku nyní smíchejte s vodou a můžete se pustit do práce. Výsledný poměr směsi určitě nelaďte od oka, správný poměr je pro funkcionalitu nivelačních stěrek zásadní. Když si nejste jistí, raději vždy zvolte prostřední hodnotu, kterou výrobce doporučuje. Tzn. pokud výrobce uvádí 4 až 6 litrů zánesové vody, namíchejte do směsi 5 litrů.

Podle názvu by se mohlo zdát, že se stěrka sama rozlije po povrchu pouze za pomoci gravitace. Tak tomu není, stěrku musíte rovnoměrně rozhrnout do všech koutů hladítkem. Každý typ stěrky je pochozí po uplynutí jiné doby, proto i zde věnujte pozornost návodu napsanému na balení. Před pokládkou podlahy musí být stěrka 100 % vyzrálá.

A jak poznáte, že jste udělali vše správně? Pokud vaši novou podlahu mechanicky nepoškodíte, budete se z ní díky samonivelační stěrce radovat i desítky let.

*jedná se o nejnižší možnou vrstvu udávanou výrobcem pro zvolený typ samonivelační stěrky

autor_clanku

Akční produkty

Nechte si poradit našimi odborníky

Nánosy sněhu a ledu na střechách domů často způsobují nemalé škody, zároveň také vytvářejí nebezpečné prostředí.... Číst více
JINDŘICH ROEDL
produkt manažer pro modulové přístroje a rozvaděče
Využijte jarní měsíce na renovaci interiéru. Akutické sádrokartonové desky nabízí ideální způsob, jak celé rodině rychle a snadno... Číst více
TIP ODBORNÍKA