Zákaznické centrum
Výběr prodejny může ovlivnit skladové zásoby vybraného zboží, jeho cenu, popřípadě i cenu dopravy.
Hlavní město Praha
Jihočeský kraj
Jihomoravský kraj
Karlovarský kraj
Kraj Vysočina
Královéhradecký kraj
Liberecký kraj
Moravskoslezský kraj
Olomoucký kraj
Pardubický kraj
Plzeňský kraj
Středočeský kraj
Ústecký kraj
Zlínský kraj
Přihlášení
0
menu

Nezapomeňte při stavbě na odhlučnění místností

zveřejněno: 8. 2. 2021

Kdy stavět z akustických sádrokartonových desek a kdy z akustických cihel?

Při plánování bydlení většina z nás řeší zejména to, jak bude náš výsledný dům nebo byt vypadat. Zabýváme se rozmístěním místností, jejich velikostmi a jak nejlépe zařídit, aby byl každý člen rodiny spokojený. 

Většinu z nás ve fázi plánování bohužel vůbec nenapadne, jak hlučné jednotlivé prostory budou, až je začneme používat. Že jsme tomuto tématu měli věnovat mnohem víc pozornosti nám dojde až ve chvíli, kdy se s ostatními členy domácnosti navzájem slyšíme v koupelně nebo během důležité online konference.

bici

Akustika je pro vzájemné a komfortní bydlení zásadní. Které řešení si ale zvolit? A co dělat, když už bydlíte a současná situace vám nevyhovuje? Na trhu si můžete vybrat z několika typů akustických příček, z nichž každá přináší jiné výhody a nevýhody. 

Mezi nejčastěji využívané akustické příčky patří sádrokartonové, cihlové a vápenopískové. Na co si tedy dát pozor u jednotlivých typů? 

Pokud začínáte od nuly v novém domě, vyplatí se vám použít příčky cihlové nebo vápenopískové, které mohou zároveň sloužit jako nosné zdi. Využít je můžete i v již postavené nemovitosti, musíte ale počítat s tím, že se jedná o mokrý stavební proces, který vyžaduje delší čas schnutí a kvůli jejich zatížení konstrukce je nelze umístit kamkoliv. Před použitím se kromě malby musí počítat  také s omítnutím výsledné zdi. Ve finále ale do příček z akustických cihel s jistotou zavěsíte třeba i těžkou kuchyňskou linku.

Pokud byt pouze rekonstruujete nebo jen chcete proměnit starou půdu v obytný prostor, pro změnu dispozic zvolte sádrokartonové příčky. Práce vám půjde velmi rychle od ruky a nemusíte se ani obávat toho, že byste zabudováním příček v podkroví přetížili nosnost stropu přízemí. Pokud navíc potřebujete ušetřit nějaký ten centimetr, se správně zvolenou skladbou dosáhnete i u úzkých příček zajímavých akustických parametrů.

Pro všechny konstrukce platí, že se musí přesně dodržet doporučené konstrukční postupy, jinak se jejich akustická kvalita automaticky snižuje. To samé platí i pro instalaci elektrických rozvodů, které byste měli umístit raději do jiných zdí. Pokud v příčkách elektrické rozvody nutně potřebujete, zvolte protihlukové komponenty, jako například krabice do sádrokartonu od značky Kaiser.

autor_clanku

Akční produkty

Nechte si poradit našimi odborníky

Nánosy sněhu a ledu na střechách domů často způsobují nemalé škody, zároveň také vytvářejí nebezpečné prostředí.... Číst více
JINDŘICH ROEDL
produkt manažer pro modulové přístroje a rozvaděče
Chystáte se na novou podlahu? Pro její dlouhou životnost věnujte pozornost přípravě podkladu tak, aby byl bez nečistot a... Číst více
Stanislav Adamec
produkt manažer pro SOMS a stavební chemii