Naše prodejny přešly v prosinci na zimní otevírací dobu. Ověříte si ji zde.
Zákaznické centrum
Výběr prodejny může ovlivnit skladové zásoby vybraného zboží, jeho cenu, popřípadě i cenu dopravy.
Hlavní město Praha
Jihočeský kraj
Jihomoravský kraj
Karlovarský kraj
Kraj Vysočina
Královéhradecký kraj
Liberecký kraj
Moravskoslezský kraj
Olomoucký kraj
Pardubický kraj
Plzeňský kraj
Středočeský kraj
Ústecký kraj
Zlínský kraj
Přihlášení
0
menu

Průvodce výběrem sprchové vaničky

zveřejněno: 14. 2. 2022
Úvodní fotka

Koupele ve vaně jsou sice pohodlné a ponořit se po dlouhém dni do horké vody je dokonalý relax, sprchování je ale ekonomičtější a ekologičtější. A sprchy jsou navíc méně prostorově náročné než vany.

Při výběru sprchového koutu se obzvlášť pečlivě zaměřte na sprchové vaničky. Hlavními kritérii při jejich výběru jsou materiál a tvar. Je nutné zohlednit stavební výšku vaničky zejména s ohledem na připojení protizápachové uzávěry a odpadního potrubí.

Co se týče tvaru, nejčastěji se potkáte se čtvercovými nebo obdélníkovými vaničkami. Narazit ale můžete i na čtvrtkruhy, případně i na různé atypické tvary.

Materiál Akrylát Smaltovaná ocel Litý mramor Keramika
Odolnost proti čisticím a barvicím prostředkům ●●●● ●●●●● ●●●● ●●●●
Odolnost proti poškrábání (např. zvířecími drápy) ●●●● ●●●●● ●●●●● ●●●●
Tepelněizolační vlastnosti (schopnost vaničky nebo vany udržovat stálou teplotu vody) ●●●●● ●●●● ●●●●● ●●●●●
Ekonomická náročnost ●●●● ●●●●● ●●●● ●●●●●
Rozdělení podle tvaru
Fotka 1 Čtverec nebo obdélník – obvyklá délka strany je 800, 900 nebo 1 000 mm, ale v nabídce jsou také delší rozměry.
Fotka 2 Čtvrtkruh – délka strany je podobná jako u čtvercových vaniček. Sprchová vanička a sprchový kout musí mít stejný poloměr, obvykle R550 (550 mm), méně často pak R500 (500 mm).
Fotka 3 Atypické.

Při výběru výšky vaničky myslete hlavně na to, kdo bude sprchu využívat. Senioři a další osoby s omezenou schopností pohybu ocení nízké vaničky, do nichž se lépe dostává. Vyšší vaničky zase můžou být zajímavým kompromisem mezi sprchou a klasickou vanou a oceníte je třeba při koupání malých dětí.

Rozdělení podle výšky
Fotka 4 Nízké – vaničku lze zarovnat s horním povrhem dlažby. Nižší vaničky se doporučují do koupelen pro osoby s omezenou schopností pohybu.
Fotka 5 Standardní – instalují se obvykle na nožičky. K vybraným vaničkám lze objednat boční panely.
Fotka 6 Vysoké – výška může být až 50 cm.

Keramické vaničky představují klasické řešení. Jsou odolné, mají vysokou nosnost a snadno se udržují. Akrylát má výborné tepelněizolační schopnosti a díky jeho vlastnostem z něj lze vytvořit v podstatě jakýkoli tvar, hůř ale odolává poškrábání nebo čisticím přípravkům. Vaničky ze smaltované oceli se pak mohou pochlubit hlavně vysokou odolností a vaničky z litého mramoru zase patří mezi nejkvalitnější a mají skvělé tepelněizolační vlastnosti.

Další rozdělení
Fotka 7 Podle povrchové úpravy – zejména protiskluzové. Například Kaldewei Antislip je strukturovaná vrstva křemičitého materiálu pevně spojená se smaltem vaničky.
Fotka 8 Podle barvy nebo jiných designových úprav.
Fotka 9 Podle dostupného příslušenství – v nabídce jsou různé výšky a jmenovité světlosti protizápachových uzávěr. Vybrat si lze také z různých barevných, materiálových a tvarových provedení krytek sifonů.