Z interních důvodů budou mít prodejny Stavebniny DEK Dačice, Jindřichův Hradec a Klatovy 22.6. zavřeno. Podívejte se, které prodejny vás obslouží.
Zákaznické centrum
Výběr prodejny může ovlivnit skladové zásoby vybraného zboží, jeho cenu, popřípadě i cenu dopravy.
Hlavní město Praha
Jihočeský kraj
Jihomoravský kraj
Karlovarský kraj
Kraj Vysočina
Královéhradecký kraj
Liberecký kraj
Moravskoslezský kraj
Olomoucký kraj
Pardubický kraj
Plzeňský kraj
Středočeský kraj
Ústecký kraj
Zlínský kraj
Přihlášení
0
menu

Zastřešení terasy? Zkuste polykarbonátové desky!

zveřejněno: 9. 8. 2023

Chcete své bydlení rozšířit o terasu nebo pergolu a získat tak nový prostor, kde můžete trávit čas se svojí rodinou? I přestože má pobyt pod širým nebem své kouzlo, pokud chcete své venkovní útočiště chránit před listím, deštěm a sněhem, vyplatí se investovat do vhodného zastřešení.

uvodni banner

Vybírat můžete z velkého množství materiálů, pro dostatek světla a optické zvětšení prostoru se nejlépe hodí polykarbonát, který je oproti jiným materiálům bezpečný, lehký a vydrží beze změn velké rozpětí teplot od zimních mrazů až do letních veder, pokud zvolíte desky s oboustrannou UV ochranou.

Jednu z variant tohoto moderního materiálu představují trapézové polykarbonátové desky, které vynikají mimořádnou pružností a které skvěle odolávají mechanickému poškození. Desky se dodávají v různých rozměrech a tloušťkách, vybírat si můžete také mezi různými strukturami povrchů a barevnými odstíny s rozdílnou propustností světla. Čirá varianta propouští až 90 % slunečních paprsků, pro méně výrazné osvětlení zvolte bronzový odstín.

Jak na správnou instalaci?

Před samotnou montáží skladujte desky z polykarbonátu na rovné ploše tak, aby neležely na přímém slunci. Velká koncentrace slunečních paprsků by mohla způsobit deformaci desek umístěných vespod. Desky také chraňte před ostrými předměty a nešlapejte na ně. Pokud po nich budete potřebovat přejít během instalace, použijte například dřevěné desky sloužící k rozložení hmotnosti.

Pro realizaci si můžete zvolit různé typy konstrukcí. Jako nejvhodnější materiál se doporučuje dřevo, u kterého stačí opatřit horní část podkladních latí bílým impregnačním nátěrem. Tím zabráníte zbytečnému přehřívání konstrukce a také prodloužíte životnost desek. Nátěr nechte před instalací desek dobře proschnout, abyste je kontaktem s ním nepoškodili. 

Rozměry desek si snadno upravíte na míru okružní nebo ruční pilou, neměli byste je ale řezat při teplotách nižších než 10°C. Při řezání desek myslete také na to, že se desky u následné instalace pokládají s délkovým překrytím a na bocích by se měly překrývat o jednu vlnu. Na stranách přístřešku se potom nechává přesah jedné vlny, zatímco příčný přesah by měl být zhruba 15 až 20 cm. 

Po rozložení desek si v nich vyvrtejte otvory pro vruty k připevnění do konstrukce. V místě připevnění do vlny zespodu vložte distanční podložku a hlavu každého vrutu opatřete plastovou podložkou a ochrannou čepičkou. V přesazích použijte vrut na každém vrcholu, mimo ně potom stačí v každém druhém až třetím. Celkem byste měli spotřebovat okolo 12 vrutů na metr čtvereční. Desky samotné k sobě nijak nelepte.

Pokud pro realizaci zvolíte trapézové desky značky TOPLIGHT T MICRO, pokládejte je vždy jemnou strukturou dolů a hladkou stranou směrem nahoru ke slunci.

Máte hotovo? Finální střechu snadno omyjete obyčejnou vodou, případně vysokotlakým čističem. V případě silného znečištění používejte pouze neutrální čistící prostředky, povrch desky by se jinak mohl poškrábat abrazivními materiály a jinými ostrými předměty.

 

Akční produkty:


Nechte si poradit našimi odborníky

S elektrocentrálou si vyrobíte elektřinu kdekoliv. Hodí se nejen na stavby, ale i při výpadku proudu v provozovně nebo ... Číst více
Rudolf Kreidl
produkt manažer pro elektrocentrály
Potřebujete ušetřit prostor ve své domácnosti? Pro stálý přísun vody ze studny nebo z nádrže vám skvěle poslouží kompaktní ... Číst více
Jaroslav Souček
produkt manažer pro sanitu a čerpací techniku