Zákaznické centrum
Výběr prodejny může ovlivnit skladové zásoby vybraného zboží, jeho cenu, popřípadě i cenu dopravy.
Hlavní město Praha
Jihočeský kraj
Jihomoravský kraj
Karlovarský kraj
Kraj Vysočina
Královéhradecký kraj
Liberecký kraj
Moravskoslezský kraj
Olomoucký kraj
Pardubický kraj
Plzeňský kraj
Středočeský kraj
Ústecký kraj
Zlínský kraj
Přihlášení
0
menu

Jak vybrat elektrický ohřívač vody?

zveřejněno: 25. 3. 2021

Základní rozdělení elektrických ohřívačů vody je uvedeno v následující tabulce:

Jaké jsou hlavní parametry ohřívačů?

Pro správný výběr ohřívače vody je zásadní znát počet osob a odběrných míst v domácnosti, tedy počet umyvadel, dřezů, sprchových koutů nebo van. Výběr dále ovlivní cena a design ohřívače. Mezi další parametry patří způsob ovládání, možnost ohřevu vody pomocí nízkého tarifu elektrické energie nebo například třída energetické účinnosti. Co naleznete na energetickém štítku ohřívače vody?

Jaký je rozdíl mezi tlakovým a beztlakovým ohřívačem vody?

Tlakový ohřívač je vystaven tlaku z vodovodního řádu. Je vybaven zpětnou klapkou a pojistným ventilem. Otevřením baterie je teplá voda vytlačována z horní části ohřívače tlakem studené vody z vodovodního řádu. Vnitřní nádoba ohřívače vody je zpravidla smaltovaná s max. provozním tlakem až 10 bar. V místě instalace musí být dostupný odpad pro vodu unikající při ohřevu z pojistného ventilu. Tlakový ohřívač je vhodný pro připojení do rozvodu teplé vody s více odběrnými místy. Beztlakový ohřívač vystaven tlaku z vodovodního řádu není. Musí být vybaven speciální baterií, přes kterou vtéká do ohřívače studená voda. Ta vytlačí do výtokové trubice baterie připravenou teplou vodu. Vnitřní nádoba ohřívače je většinou plastová. Beztlakový ohřívač je levné řešení pro jedno odběrné místo (např. umyvadlo), kde je potřeba častý odběr menšího množství teplé vody.

Obrázek ohřívač 1

Zásobníkový tlakový ohřívač vody

Jedná se o nejběžnější variantu ohřívače vody. Teplá voda je k dispozici ihned, dokud se ze zásobníku nevyčerpá. Objem ohřívače je možné zvolit podle tabulky níže. Doporučujeme ověřit také zátěžový profil ohřívače, který je uveden v jeho energetickém štítku. Zátěžový profil je charakteristika vyjadřující množství energie, které je možné z ohřívače odebrat v předem definované časové posloupnosti. Ohřívače vody jsou určeny pro instalaci svislou, vodorovnou nebo univerzální. Příkon ohřívače se pohybuje mezi 1,5–3 kW, požadované napětí v elektrické síti je 230 V.

Tabulka doporučených minimálních objemů zásobníkových tlakových ohřívačů vody

Počet osob v domácnosti Min. objem ohřívače v případě sprchy [l] Min. objem ohřívače v případě vany [l]
1–2 50 100
3–4 100 150
5–6 150 200
Obrázek ohřívač 2

Zásobníkový beztlakový ohřívač vody

Ohřívače jsou vhodné pro jedno odběrné místo, typicky dřez nebo umyvadlo. Zapojení je nutné se speciální beztlakovou baterií. Doporučené minimální objemy jsou uvedeny v tabulce níže. Ohřívače vody se instalují nad umyvadlo nebo pod umyvadlo. Beztlakové ohřívače v současnosti doporučujeme již jen jako náhradu starých, nevyhovujících beztlakových ohřívačů.

Tabulka doporučených minimálních objemů zásobníkových beztlakových ohřívačů vody

Odběrné místo Doporučený objem ohřívače [l]
Umyvadlo 5
Dřez 10
Obrázek ohřívač 3

Průtokový ohřívač vody

Výhodou průtokového ohřívače je ohřev vody pouze v případě odběru. Rychlost ohřevu je závislá na dostupném příkonu. Ohřívače menších příkonů se připojují jen k jednomu odběrnému místu, u větších příkonů lze napojit odběrných míst více. Doporučené minimální příkony průtokových ohřívačů jsou uvedeny v tabulce níže. Podle příkonu se liší také požadované napětí v elektrické síti. Ovládání ohřívače může být elektronické nebo hydraulické. Ohřívače jsou určeny pro instalaci horní, dolní nebo univerzální. Průtokový ohřívač je vhodný do míst, kde není dostatečný prostor pro zásobníkový ohřívač vody.

Tabulka doporučených minimálních příkonů průtokových ohřívačů vody

Odběrné místo Doporučený příkon ohřívače [kW]
Umyvadlo 3
Dřez 6
Sprcha 11
Vana 18