Zákaznické centrum
Výběr prodejny může ovlivnit skladové zásoby vybraného zboží, jeho cenu, popřípadě i cenu dopravy.
Hlavní město Praha
Jihočeský kraj
Jihomoravský kraj
Karlovarský kraj
Kraj Vysočina
Královéhradecký kraj
Liberecký kraj
Moravskoslezský kraj
Olomoucký kraj
Pardubický kraj
Plzeňský kraj
Středočeský kraj
Ústecký kraj
Zlínský kraj
Přihlášení
0
menu

Porovnání akumulačních nádrží na dešťovou vodu

zveřejněno: 22. 3. 2021
Titulní fotka

Jednou z podmínek pro vydání stavebního povolení je vyřešení likvidace srážkových vod podle zákona č. 254/2001 Sb. (tzv. Vodní zákon). Dešťovou vodu je ideální zadržovat v nádrži pro další využití na pozemku nebo vsakovat do půdy. Odvádění vody jednotnou nebo dešťovou kanalizací se využívá v případě, že vsakování nebo akumulace nejsou technicky možné.

Základní charakteristiky akumulačních nádrží na akumulaci dešťové vody

Parametry nádrže Smart Spartakus Graf Carat Graf Platin Roth Twinbloc Dvouplášťová (kulatá/hranatá)
Smart Spartakus Carat Platin Twinbloc Dvouplášťová
Dostupné objemy [m3] 1,0–7,0 4,0–8,0 2,7–26,0 1,5–7,5 1,5–5,0 1,0–20,0
Samonosná (bez nutnosti obetonování)
Vhodná do míst s vysokou hladinou podzemní vody
Vhodná do míst se zatížením od osobních automobilů
Materiál polyetylen polyetylen polypropylen/polyetylen polyetylen polyetylen polypropylen
Způsob výroby rotační tváření rotační tváření tlakové vstřikování (do objemu 6,5 m3)/rotační tváření (od objemu 6,5 m3) rotační tváření vyfukování (blow-moulding) svařování desek

Použití: ✓ vhodné / ✕ nevhodné

Doporučené sestavy výrobků

Pro využívání dešťové vody jsou kromě akumulačních nádrží potřebné také filtry, čerpadla, potrubí, tvarovky a další příslušenství. Doporučené sestavy výrobků naleznete zde.

Dotační program Dešťovka

logo Dešťovka

Od roku 2021 je dotační program Dešťovka začleněn do programu Nová Zelená Úsporám 2021+. Přehled podporovaných opatření ukazuje Tabulka 1. U stávajících budov lze čerpat dotaci na instalaci nádrže pro zálivku zahrady. U novostaveb (staveb s datem kolaudace méně než 2 roky) se však musí dešťovou vodou také splachovat všechna WC. Pro využití v domácnosti se musí voda upravit filtrací, až potom s ní můžeme splachovat WC nebo prát. Rozvody dešťové vody jsou vždy odděleny od rozvodů pitné vody. Dotaci lze čerpat také na systémy využívání odpadní (šedé) vody pro zálivku zahrady a splachování WC nebo v kombinaci s využíváním dešťové vody.

Tabulka 1 – Přehled podporovaných opatření

Akumulace srážkové vody pro zálivku zahrady Akumulace srážkové vody pro splachování WC a zálivku zahrady Využití odpadní (šedé) vody jako užitkové i pro zálivku zahrady Využití odpadní (šedé) vody v kombinaci s dešťovou vodou (dvě nádrže)

Co lze s pomocí dotace zaplatit?

S využitím dotace lze uhradit až 50 % způsobilých nákladu. To znamená nákup nádrže a souvisejícího zařízení, instalaci, zemní práce a úpravu navazujících rozvodů. Výše dotace se liší tím, jestli je srážková voda použita mimo budovu (pro zálivku zahrady) nebo také uvnitř.

Kdo může žádat?

Majitelé a stavitelé rodinných, rekreačních a bytových domů.

Kde žádat?

S vyřízením dotačních programů vám pomohou specialisté ze společnosti Atelier DEK. Ochotně zpracují odborný posudek, který je nutno k žádosti doložit. Dotační program Dešťovka skončí, až se vyčerpá jeho finanční alokace.

Hospodaření s dešťovou vodou